تفاوت پارچه دانتل و گیپور در دوخت لباس عروس

از بهترین و زیباترین پارچه ها در دوخت لباس عروس، می توان به دانتل و گیپور اشاره کرد. این دو پارچه از نظر ظاهری بسیار شبیه هستند. و از آنها در دوخت انواع لباس های زیبا استفاده می شود. شباهت زیاد این دو نوع پارچه، بسیاری را در تشخیص آنها سردرگم می کند. دانتل و گیپور از الیاف ابریشم دوخته شده و معمولا برای دوخت لباسهای ظریف و زیبا استفاده می شوند. برای شناخت بهتر این دو پارچه، در قدم اول هر یک از آنها را جداگانه بررسی میکنیم. سپس تفاوت آنها را بیان میکنیم.

پارچه دانتل چیست؟

دانتل پارچه ی توری و ظریفی از الیاف ابریشم و یا کتان است که دارای نقش و نگار برجسته و زیبا می باشد. در بافت دانتل معمولا از پنبه و ابریشم و کتان، طلا و نقره استفاده می شود. پارچه به صورت برجسته، کارشده و یا کار نشده تهیه می شود. که آنرا با مواردی نظیر مروارید، ملیله و یا سنگ تزیین میکنند تا زیبایی و ارزش آنرا افزایش دهند.

پارچه دانتل ابریشم معمولا در دوخت لباس عروس و نامزدی کاربرد دارد. و از ویژگی آن می توان به زمینه ساده، نقوش برجسته و زیبایی و ظرافت اشاره کرد. تولید دانتل به صورت دستی و ماشینی می باشد. که در روش صنعتی از دستگاه توری دوزی و در روش دستی از روشهای قالب دوزی، سوزن دوزی، نوار دوزی و دار حلقه استفاده می شود.

مدل های جدید لباس عروس دانتل + تصویر

پارچه گیپور چیست؟

گیپور از الیاف پنبه و ابریشم تولید می شود. که همانند دانتل دارای نقش و نگار برجسته از گل و بوته می باشد. پارچه گیپور را بصورت ضخیم و بدون زمینه توری تولید میکنند. گیپور و آستر معمولا در تولید لباس های مجلسی زیبا و لاکچری کاربرد دارند. از ویژگی های مهم پارچه گیپور می توان به گل های برجسته بدون زمینه توری اشاره کرد.

در ظاهر پارچه گیپور فضای خالی بیشتری نسبت به دانتل وجود دارد که دلیلش عدم وجود زمینه توری در پارچه گیپور می باشد. با تهیه لباس عروس گیپور میتوانید لباسی با ظاهری زیبا، با شکوه، رسمی و همچنین مناسب تمامی اندام ها را به دست آورد.

خرید لباس عروس در تهران

 پارچه دانتل و گیپور چه تفاوتی دارند؟

در پارچه دانتل، گل های برجسته دارای زمینه توری می باشند. در واقع این برجستگی ها روی تور بافته شده و فضای خالی بین گل ها با تور پر شده است. اما در پارچه گیپور زمینه توری وجود ندارد که گل های برجسته روی آن بافته شود. در گیپور این گل ها به طور مجزا به یکدیگر متصل شده اند که از قابلیت اپلیکه شدن نیز برخوردارند.

لباس عروس های تولید شده با پارچه دانتل دارای قیمت بیشتری نسبت به پارچه گیپور هستند. در علت آن نوع بافت و نخ پنبه موجود در آنها می باشد. برای شناخت پارچه های دانتل و گیپور در لباس عروس می توانید به زمینه آنها دقت کنید. دانتل دارای زمینه توری است اما گیپور بدون تور به آستر متصل شده است.

اجاره لباس عروس

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این را به اشتراک بگذارید

کپی لینک در کلیپبورد

کپی